ACT Broomball Association - Ladder & Statistics - 2010


CONTENTS

Weekly resultsPoints table
Male goals & assistsFemale goals & assists
Results from previous rounds
Scanned game sheets



Weekly Results

Grand Final (19 September 2010)
.................
Pirates 2 (Bek Hyland 1, O/T: Jose Ramirez 1)
defeated
Thunderbirds 1 (Shane Martin 1)
In Overtime
.................


Back to Contents




ACT Broomball Association Ladder

final standings

  Played Won Lost Drawn Goals For Goals Against Points
Pirates 12 10 2   52 7 20
Alpine Dingoes 12 8 2 2 33 11 18
Thunderbirds 12 7 5   25 25 14
* Ramjets 12 3 8 1 18 49 5
Needless Disturbance 12   11 1 9 45 1
* 2 point penalty for not providing 2 referees


Back to Contents




Male Goals and Assists


* Winners after regular season games



Back to Contents




Female Goals and Assists


* Winners after regular season games


Back to Contents




Round 1 (16 May 2010)
.................
Ramjets 6 (Jai Hill 2, Anthony Drabsch 2, Debbie Lamond 2)
defeated
Needless Disturbance 1 (Phil O'Sullivan 1)
.................
Pirates 5 (Jeff Sherring 3, Jose Ramirez 1, Anita Ramirez 1)
defeated
Thunderbirds 1 (Jo Filardo 1)
.................



Round 2 (23 May 2010)
.................
Thunderbirds 1 (Stuart MacNab 1)
defeated
Alpine Dingoes 0
.................
Pirates 3 (Warwick Foley 2, Bek Hyland 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................



Round 3 (30 May 2010)
.................
Pirates 10 (Warwick Foley 2, Anita Ramirez 2, Ryan Foley 2, Jose Ramirez 1, John Hyland 1, Jeff Sherring 1, Team goal 1)
defeated
Ramjets 0
.................
Alpine Dingoes 5 (Ben Boyd 3, Ryan Marais 2)
defeated
Needless Disturbance 2 (Linda Jeffery 1, Phil O'Sullivan 1)
.................



Round 4 (6 June 2010)
.................
Thunderbirds 5 (Shane Martin 4, Jo Filardo 1)
defeated
Needless Disturbance 4 (Phil O'Sullivan 3, Micah Spry 1)
.................
Alpine Dingoes 5 (Scott Brandon 2, Ben Boyd 2, Zac Brandon 1)
defeated
Ramjets 0
.................



Round 5 (20 June 2010)
.................
Alpine Dingoes 1 (Ryan Marais 1)
defeated
Pirates 0
.................
Thunderbirds 2 (Shane Martin 1, Amanda Beatty 1)
defeated
Ramjets 1 (Bryce Marshall 1)
.................



Round 6 (27 June 2010)
.................
Thunderbirds 2 (Shane Martin 1, Scott Walker 1 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................
Ramjets 2 (Ash Grimmer 1, A Wood 1)
drew with
Alpine Dingoes 2 (Ben Boyd 2)
.................



Round 7 (4 July 2010)
.................
Alpine Dingoes 2 (Ben Boyd 1, Jodie Brandon 1)
defeated
Thunderbirds 1 (Shane Martin 1)
.................
Pirates 4 (John Hyland 1, Bek Hyland 1, Em Blamey 1, Warwick Foley 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................



Round 8 (18 July 2010)
.................
Pirates 10 (Warwick Foley 3, Jose Ramirez 2, Anita Ramirez 2, Ryan Foley 2, Michelle Ramirez 1)
defeated
Ramjets 0
.................
Alpine Dingoes 5 (Ryan Marais 2, Zac Brandon 1, Dave Burns 1, Jodie Brandon 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................



Round 9 (25 July 2010)
.................
Ramjets 6 (Dave Lamond 2, A Wood 2, M Harkins 2)
defeated
Needless Disturbance 1 (Kevin Jeffery 1)
.................
Pirates 2 (Jose Ramirez 1, Ryan Foley 1)
defeated
Thunderbirds 0
.................



Round 10 (1 August 2010)
.................
Pirates 4 (Jose Ramirez 2, Bek Hyland 1, Warwick Foley 1)
defeated
Alpine Dingoes 0
.................
Thunderbirds 5 (Shane Martin 2, Scott Walker 2, Stuart MacNab 1)
defeated
Ramjets 0
.................



Round 11 (8 August 2010)
.................
Thunderbirds 1 (Scott Walker 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................
Alpine Dingoes 4 (Jodie Brandon 2, Dave Burns 1, Ryan Marais 1)
defeated
Ramjets 0
.................



Round 12 (15 August 2010)
.................
Alpine Dingoes 6 (Zac Brandon 3, Ryan Marais 2, Scott Brandon 1)
defeated
Thunderbirds 0
.................
Pirates 6 (Bek Hyland 2, Warwick Foley 2, Jose Ramirez 1, Michelle Ramirez 1)
defeated
Needless Disturbance 0
.................



Round 13 (22 August 2010)
.................
Pirates 3 (Jose Ramirez 1, Michelle Ramirez 1, Ryan Foley 1)
defeated
Ramjets 0
.................
Alpine Dingoes 0
drew with
Needless Disturbance 0
.................



Round 15 (5 September 2010)
.................
Alpine Dingoes 3 (Tracy Allison 1, Ben Boyd 1, Zac Brandon 1)
defeated
Pirates 1 (Bek Hyland 1)
.................
Thunderbirds 5 (Shane Martin 3, Lisa Martin 1, Scott Walker 1)
defeated
Ramjets 1 (Dave Lamond 1)
.................



Round 14 (7 September 2010)
.................
Ramjets 2 (Ash Grimmer 1 Debbie Lamond 1)
defeated
Needless Disturbance 1 (mICAH sPRY 1)
.................
Pirates 4 (Jose Ramirez 2, Bek Hyland 2)
defeated
Thunderbirds 2 (Shane Martin 1, Scott Walker 1)
.................



Semi Final (12 September 2010)
.................
Thunderbirds 2 (Shane Martin 2)
defeated
Alpine Dingoes 1 (Ben Boyd 1)
.................



Back to Contents